Burj al-Arab

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Burj al-Arab

Mesaj  Gilbert la data de Dum Apr 06, 2008 8:07 am

Burj al-Arab este un hotel de lux în Dubai construit de către Said Kalil. La 321 de metri înălțime este cea mai înaltă clădire din lume folosită exclusiv ca hotel. E situat pe o insulă artificială, la 280 m depărtare de plaja Jumeirah, și e legat de țărm printr-un pod privat curbat.

Construcția clădirii a început în 1994 și a fost terminată în 1999. Clădirea conține peste 70.000 de m3 de ciment și 9.000 de tone de oțel, iar costul total s-a ridicat la aproximativ 1,6 miliarde $.

Ca si forma, constructia imita o ambarcatiune tipic araba, cu vele, numita dhow, intre cele doua laturi, simbolizand velele, desfasurandu-se un atrium imens de 180 metri inaltime. Constructia Burj Al Arab a demarat in anul 1994, fiind necesari nu mai putin de trei ani pentru realizarea fundatiei, in timp ce cladirea propriu zisa a fost inaltata in mai putin de trei ani! 230 de piloni din beton, infipti in nisip la 40 de metri adancime fixeaza fundatia formata din roci masive si beton. Constructia contine peste 70.000 metri cubi de beton si 9000 tone de otel!

Daca exteriorul Burj Al Arab este expresia unei arhitecturi ultramoderne, interiorul, proiectat de designerul Khuan Chew, este un mixaj luxos de stiluri occidentale si orientale. Burj Al Arab se mandreste cu 8.000 metri patrati acoperiti cu foite de aur de 22 de carate si 24.000 metri patrati de marmura!

Este singurul hotel din lume care pretinde să fie de 7 stele, dar asta e doar o hiperbolă, deoarece toate ghidurile turistice și clasificările oficiale ale hotelurilor au un maxim de 5 stele.

Cuvantul POST e lucru mare cuvantul Wiew e lucru sfant dar tot POSTU la putere de esti Ungur de esti Roman !!!

Gilbert
Administrator
Administrator

Data de inscriere : 23/03/2008

Vezi profilul utilizatorului http://diverse-ro.forumz.ro

Sus In jos

Re: Burj al-Arab

Mesaj  marco_jeffhardy2008 la data de Dum Apr 06, 2008 8:08 am

Stiam de hotelu' asta si imi place la nebunie...ce nu as da sa stau cateva zile acolo... I love you

marco_jeffhardy2008
Member
Member

Data de inscriere : 30/03/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  j3ry la data de Lun Apr 07, 2008 3:10 pm

Stiam si eu de hotel e super fain...Doar cand il privesti te lasa mut...

j3ry
Moderator
Moderator

Data de inscriere : 26/03/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 5:55 am

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: